top of page

O sztuce palpacji słów kilka

Palpacja jest sztuką. Sztuką, którą nie zawsze łatwo jest pojąć, która momentami zaskakuje. Sztuką, na której poznanie należy poświęcić trochę czasu, aby w pełni zrozumieć arcydzieło, jakim jest człowiek. W dzisiejszym poście znajdziecie wskazówki, dzięki którym łatwiej będzie Wam rozpocząć przygodę z palpacją 🥰

  • Poznaj palpowane struktury

Zanim przejdziesz do nauki palpacji, warto wrócić do podstaw, czyli ANATOMII. Otwórz atlas i/lub podręcznik i przypomnij sobie podstawowe informacje na temat struktur, które chcesz odnaleźć. Jaka jest ich topografia? Jak są zbudowane? Jaka jest ich funkcja? Jakimi strukturami są otoczone ? Postaraj się zaciekawić daną okolicą. Warto zacząć od pojedynczych struktur lub niewielkich okolic ciała, by szybko się nie zniechęcić.


przykład:

Chcąc zapoznać się z anatomią palpacyjną grzbietu, zaczynam od powtórki z anatomii. Szczególną uwagę zwracam na : budowę kręgosłupa (z ilu kręgów składają się poszczególne odcinki? Jaka jest budowa kręgów w poszczególnych odcinkach kręgosłupa?), topografię mięśni grzbietu i mięśni przykręgosłupowych ,ich przyczepy i funkcje jakie pełnią.


  • Z jakich źródeł warto korzystać?

Informacje na temat anatomii i fizjologii warto czerpać z atlasów anatomicznych i podręczników do anatomii.

Niezwykle przydatne, nie tylko dla wzrokowców, są anatomiczne atlasy fotograficzne  oraz aplikacje obrazujące struktury w 3D. Sama z nich bardzo często korzystam, szczególnie gdy ciężko jest mi wyobrazić sobie położenie w przestrzeni danej struktury ;)

Wiele wartościowych informacji można znaleźć na Youtube, słuchając podcastów o tematyce medycznej czy czytając blogi/strony fizjoterapeutów.

A w chwilach wolnych - warto połączyć zabawę z nauką i zajrzeć do kolorowanek anatomicznych :)

  • Zamknij oczy 

Wyłączenie zmysłu wzroku i skupienie się tylko na dotyku ułatwia poszukiwania danej struktury.


  • Włos i kartka

Wyszukiwanie włosa pod kartką/kartkami papieru. Nieśmiertelne ćwiczenie. Warto poświęcić mu trochę czasu i wytężyć zmysły, naprawdę pomaga! :)

Włos można zastąpić również cienką nicią.


  • Zacznij od kości

Na początku drogi, wyszukiwanie palpacyjne struktur jest bardzo trudne. W szczególności tkanek miękkich. Warto zatem rozpocząć swoją przygodę od struktur kostnych i stopniowo zwiększać poziom trudności.




  • Wyobraź sobie ruch

Mięśnie łatwiej jest odnaleźć, gdy poprosimy pacjenta o wykonanie danego ruchu. Wyszukujemy wtedy napięcie mięśniowe. Warto przy tym pamiętać, że w wykonanie danego ruchu zaangażowane jest zwykle wiele mięśni. 🔻A może punkty spustowe? Naukę badania palpacyjnego warto połączyć z próbą wyszukiwania punktów spustowych. Skoro można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, to czemu z tego nie skorzystać ? :) Work smarter,not harder ❗


Comentários


Post: Blog2 Post

Formularz subskrypcji

Dziękujemy za przesłanie!

©2020 by Fizjoprofilaktywna. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page