top of page

“Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe” Heidi Tanno-Rast - recenzja

Edukacja w obliczu pandemii, w szczególności na kierunkach medycznych, jest obecnie w bardzo ciężkim położeniu. Od marcowej decyzji rządu o kształceniu zdalnym, na uczelni stacjonarnie byłam 3 (!) razy. Trzy razy, podczas których i tak nie mogłam mieć kontaktu z pacjentami, ze względu na obecność pozytywnych przypadków na oddziale, na którym odbywały się zajęcia. Straciłam wiele godzin pracy z pacjentami, ale straciłam również zajęcia praktyczne z Metod Specjalnych (całe 2 semestry). Ciężko jest się pogodzić z taką stratą...

Mimo najlepszych chęci prowadzących i ich ogromnego zaangażowania, terapia manualna i inne metody specjalne "na sucho" to nie to samo. Dlatego też w czasie pandemii chętnie sięgam po książki, które pomogą mi rozwinąć teoretyczną wiedzę przekazywaną na zajęciach. Po książki, które poza teorią, zawierają cenne wskazówki praktyczne. Jedną z nich jest pozycja “Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe” autorstwa Heidi Tanno-Rast (wydawnictwo Edra Urban&Partner).


Forma książki

Książka ta zbliżona jest do formatu A4. Pięknie wydana i wykonana, pełna wysokiej jakości ilustracji i fotografii. Budowa książki została bardzo dobrze przemyślana. Ma ona formę skoroszytu, dzięki temu można ją otworzyć na dowolnej stronie i mieć pewność, że sama się nie zamknie - co jest szczególnie cenne, gdy korzystamy z niej w trakcie pracy z pacjentem :)

Mało tego, książka zawiera specjalną zakładkę z alfabetycznym wykazem mięśni i stron, na których zostały one przedstawione. Umożliwia to szybkie znalezienie potrzebnych informacji. Ogromny plus!



Spis treści, czyli co zawiera książka?

Część A - Podstawy

  1. Trafić na punkt

  2. Definicje użytych pojęć

  3. Podstawy anatomiczne i fizjologiczne

  4. Etiologia

  5. Patofizjologia

  6. Objawy i cechy charakterystyczne

  7. Obiektywne dowody na istnienie mięśniowo-powięziowych punktów spustowych

  8. Wskazania i przeciwwskazania

  9. Diagnostyka i rozpoznanie różnicowe

  10. Terapia problemów mięśniowo-powięziowych - techniki

  11. Uwięźnięcie i ślizg

  12. Kolejność terapii i terapia następstw

  13. Efekty terapii

  14. Przewlekłość bólu a łańcuch punktów spustowych

  15. Skuteczność terapii mięśniowo-powięziowych punktów spustowych

Część B - Terapia pojedynczych mięśni

  • głowa i szyja

  • górna część pleców, bark i ramię

  • przedramię i ręka

  • tułów

  • biodro, udo, kolano

  • podudzie i stopa


Część A Podstawy, czyli dawka teorii w przystępnej formie


Część A została poświęcona zagadnieniom teoretycznym, niezbędnym do zrozumienia metody Travell Simons. Szczegółowe informacje na temat zawartości książki opisałam poniżej.

W rozdziale 1 zatytułowanym "Trafić na punkt" znajdziemy rys historyczny metody i informacje o najważniejszych wydarzeniach z nią związanych. Poznamy krótką historię autorów metody - Pani Janet Travell i pana Davida Simons. Dowiemy się o działaniach pana Beat Dejung, który przyczynił się do dalszego rozwoju metody. W rozdziale tym zostały również wyszczególnione szczególnie wartościowe książki, które stanowią prawdziwą kopalnię wiedzy na temat punktów spustowych.

Rozdział 2 jest słowniczkiem najważniejszych pojęć używanych w dalszej części książki. Dowiemy się z niego czym są mięśniowo-powięziowe punkty spustowe, jak je dzielimy oraz jakie wywołują objawy. Krótko i merytorycznie.

Rozdział 3 został poświęcony anatomii i fizjologii mięśni szkieletowych. Znajdziemy tutaj informacje na temat budowy mięśni, procesu skurczu mięśnia oraz rodzajów włókien mięśniowych i sposobu unerwienia mięśni. W bardzo przystępny sposób został również opisany mechanizm czucia bólu.

W rozdziale 4 zostały wyszczególnione bezpośrednie i pośrednie czynniki wywołujące powstawanie punktów spustowych oraz czynniki podtrzymujące aktywność już powstałych punktów.

W rozdziale 5 zostały przedstawione dwa prawdopodobne mechanizmy powstawania punktów spustowych : hipoteza uaktywnienia punktu spustowego związana z płytką nerwowo-mięśniową oraz hipoteza związana z zaburzeniami energetycznymi.

Rozdział 6 w sposób wyczerpujący opisuje najpopularniejsze objawy punktów spustowych oraz ich cechy charakterystyczne.

W rozdziale 7 ogromną uwagę poświęcono dowodom naukowym na istnienie mięśniowo-powięziowych punktów spustowych. Należą do nich m.in. wewnątrzmięśniowe pomiary tlenowe, badanie biopsyjne oraz samoistna aktywność elektryczna punktów spustowych.

Wskazania i przeciwwskazania do terapii punktów spustowych zostały wyszczególnione w rozdziale 8.

Szczegółowy opis procesu diagnostycznego (anamnezy + badanie przedmiotowego) został opisany w rozdziale 9. Znajdziemy tutaj również przykłady testów dla odcinka szyjnego kręgosłupa, barków, miednicy i bioder. Testy zostały przedstawione na wysokiej jakości fotografiach. Drugą część rozdziału stanowią informacje na temat diagnostyki różnicowej.

W rozdziale 10 zostały przedstawione techniki terapii dysfunkcji mięśniowo-powięziowych, zarówno manualne, jak i fizykalne. Poznamy również wpływ suchego igłowania na punkty spustowe.

Rozdział 11 jest kompendium wiedzy na temat neuromechaniki i neuromobilizacji. Poznamy związek układu nerwowego z układem krążenia, rodzaje uszkodzeń nerwów obwodowych oraz podstawy neurodynamiki według Butlera. Znajdziemy tutaj również najpopularniejsze testy oceniające ruchomość tkanki nerwowej oraz przykłady ćwiczeń mobilizujących nerwy - świetne przedstawienie najważniejszych informacji na temat metody Butlera.

W rozdziale 12 przyjrzymy się bliżej skuteczności terapii. Dowiemy się co świadczy o prawidłowości naszych działań i skuteczności terapii oraz jak należy postąpić, gdy terapia nie przynosi efektów. Cenne wskazówki dla początkujących terapeutów metody.

Rozdział 13, czyli efekty terapii. O biomechanicznym, biochemicznym, neurofizjologicznym, ośrodkowym i kognitywnym mechanizmie oddziaływania. O mechanizmie rdzeniowej i ponadrdzeniowej modulacji bólu , o efekcie placebo oraz o sieci bólowej.

W rozdziale 14 zostały przedstawione możliwe konsekwencje przewlekłego bólu spowodowanego istnieniem punktów spustowych. Znajdziemy tutaj również informacje na temat funkcjonalnych i strukturalnych łańcuchów punktów spustowych oraz mechanizmu ośrodkowego prowadzącego do przewlekłości objawów.

Rozdział 15 przedstawia wyniki najważniejszych badań na temat skuteczności punktów spustowych.


Terapia pojedynczych mięśni czyli część B


Druga część książki została podzielona na rozdziały dotyczące mięśni głowy i szyi, górnej części pleców, barku i ramienia, przedramienia i ręki ,tułowia, biodra, uda, kolana oraz podudzia i stopy.

Przy każdym mięśniu znajdują się ryciny przedstawiające najczęstsze lokalizacje punktów spustowych oraz obszarów ich promieniowania, informacje na temat przyczepów początkowych i końcowych danego mięśnia, jego funkcji, obszaru bólu przeniesionego, najczęstszych objawów oraz czynników wyzwalających. W bardzo przystępnej formie zostały również przedstawione wskazówki badania palpacyjnego oraz sposoby terapii, autoterapii, treningu oraz ergonomii ( zostały również przedstawione na fotografiach).





Dlaczego ta pozycja jest wyjątkowa?

  • wygodne wydanie w formie skoroszytu z zakładką

  • wysokiej jakości grafiki i ilustracje przedstawiające obszary występowania punktów spustowych i ich promieniowania oraz techniki terapeutyczne

  • szczegółowe informacje teoretyczne

  • odniesienia do badań naukowych

  • podstawy metody Butlera ( w tym testy diagnostyczne i przykładowe ćwiczenia terapeutyczne)

  • techniki terapii punktów spustowych

  • wskazówki dotyczące badania palpacyjnego

  • informacje na temat czynników wyzwalających

  • powtórka z anatomii w przystępnej formie: przyczepy i funkcje

Dla kogo jest ta książka?


Książkę szczególnie polecam studentom fizjoterapii chcących poszerzyć swoją wiedzę z terapii manualnej, fizjoterapeutom oraz masażystom.


Wszystkim niezdecydowanym polecam zajrzeć na stronę wydawnictwa Edra Urban&Partner. Znajdziecie tam darmowy fragment książki :)


Comentários


Post: Blog2 Post

Formularz subskrypcji

Dziękujemy za przesłanie!

©2020 by Fizjoprofilaktywna. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page